Locavores

LOCAVORE
„Dawno, dawno temu wszyscy ludzie byli locavores, a wszystko co jedli było darem ziemi. Nie zapominajmy o naszych korzeniach, o czymś co jest naszym wielkim błogosławieństwem”.
Jessica Prentice.

Słowo locavore wymyśliła w 2005 roku Jessica Prentice popularyzatorka ekologicznego żywienia, uznana szefowa kuchni, autorytet w sprawach zdrowego żywienia. Samo określenie zdobyło tak dużą popularność, że w 2007 roku zostało wybrane „słowem roku” słownika Oxford.To nieprzetłumaczalne słowo oznacza osobę świadomie wybierającą żywność naturalną, produkowaną lokalnie w sposób tradycyjny. W USA i Europie zachodniej powstaje i działa coraz więcej społeczności i klubów locavores.

U podstaw ruchu locavore leży teoria, że jedzenie wyprodukowane jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania jest najwłaściwsze dla lokalnego ekosystemu i klimatu, a co za tym idzie najbardziej przyjazne dla naszego zdrowia. Lokalna żywność produkowana w sposób tradycyjny, w niewielkich ilościach daje gwarancję świeżości, niepowtarzalnego smaku i może stanowić podstawę zdrowej diety.

Jednym z podstawowych pojęć, które pozwala zrozumieć ideę locavore jest określenie „żywnościo-kilometrów”. Im mniej ich musi pokonać produkt zanim trafi na stół konsumenta tym lepiej.

Locavores poszukują jedzenia jak najmniejszym wskaźniku żywnościo-kilometrów, które nie musi być magazynowane, przetwarzane, konserwowane oraz pakowane w specjalny sposób.

Nikogo nie trzeba przecież przekonywać, o wyższości jabłka zerwanego prosto z drzewa, czy świeżo wyciśniętego soku nad tym, które zakonserwowane pokonało w chłodni 3000 kilometrów, czy „szczęśliwych kurczaków” z wolnego wybiegu nad tymi pochodzącymi z przemysłowych hodowli, ściśniętych w klatkach i karmionych antybiotykami. Dlaczego warto zostać locavores?
– otrzymujesz najświeższą, lokalną zdrową żywność
– znasz jej producenta i pochodzenie
– budujesz wzajemne zaufanie i wspierasz lokalną społeczność i przedsiębiorczość
– wpływasz na zmniejszenie zanieczyszczeń i poprawę stanu twojego środowiska naturalnego poprzez skrócenie łańcucha dystrybucji i transportu (maksymalnie do 100 km).
– wpływasz na zmniejszenie zaśmiecania środowiska naturalnego odpadami poprzez zminimalizowanie ilości opakowań.
– uczestniczysz w budowaniu lokalnej społeczności świadomych konsumentów, masz okazję nawiązać trwałe kontakty z producentami lokalnej żywności.

Zostań razem z nami locaveros!!!