Witamina C, inaczej kwas askorbinowy, to związek, którego właściwości od dawna są wykorzystywane w medycynie. Witamina C ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ bierze udział w wielu różnych procesach, które w nim zachodzą.
Gdzie jest najwięcej witaminy C?
Dzika róża – 3000-3500 mg/100 g
Rokitnik – 200-315 mg/100g
Czarna porzeczka – 180 mg/100 g
Natka pietruszki – 178 mg/100 g
Czerwona papryka – 144 mg/100 g
Podział witamin na sztuczne i naturalne
witaminy C – w postaci naturalnej jest lewoskrętna to znaczy, że skręca światło polaryzacji w lewą stronę, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, natomiast produkowana syntetycznie jest prawoskrętna. Sztuczne witaminy, jak sama nazwa wskazuje są substancjami obcymi dla naszego organizmu. Potrzeba wiele energii, aby je zmetabolizować, ponieważ są trudno wchłaniane i przyswajane.
W Ameryce przeprowadzano badania nad wpływem syntetycznych witamin na organizm człowieka i dowiedziono, że sztuczne witaminy, w przeciwieństwie do naturalnych, nie poprawiają stanu zdrowia, a wręcz pogłębiają powstałe już choroby! Takich problemów nie ma korzystając z naturalnych witamin, ponieważ nie można ich przedawkować, gdyż organizm w łatwy sposób wydala ich nadmiar z organizmu, a spożywanie nie daje efektów ubocznych jak ma to miejsce w wypadku zażywania ich syntetycznych substytutów.
Naturalna witamina C pozyskiwana z owoców, z kompleksem bioflawonoidów nie zakwasza organizmu, tak jak to dzieje się w przypadku produktu syntetycznego, zwanego „witaminą C” syntetyczną.
Witamina C w postaci suplementów nie jest w stanie zastąpić swoich naturalnie występujących odpowiedników, ponadto naturalnie występująca witamina C dłużej utrzymywała się w organizmie.
Regularne przyjmowanie zmniejsza ryzyko przeziębienia, zwłaszcza u osób, które trenują lub wykonują ciężką pracę fizyczną.
Witamina C w walce z nowotworem
Jak przekonują naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Kansas, których wyniki badań zostały opublikowane w „Science Translational Medicine”, dożylne podawanie dużych dawek witaminy C razem z lekami przeciwnowotworowymi może nie tylko w znaczący sposób przyśpieszyć zabijanie komórek nowotworowych, lecz także przyczynić się do złagodzenia toksycznych efektów ubocznych chemio- i radioterapii. Naukowcy podkreślają jednak, że taki efekt można osiągnąć, podając witaminę C w zastrzykach, bo dzięki nim działała ona szybko i dociera do miejsc, w których jest najpotrzebniejsza. Doustne podawanie witaminy C nie dało podobnych efektów w terapii.
Inni badacze dodają, że witamina C może przyczynić się do spowolnienia procesu tworzenia przerzutów. Zaznaczają także, że niezwykle istotną ze względu na ochronę przeciwnowotworową właściwością witaminy C jest wzmacnianie funkcjonowania układu odpornościowego. Kwas askorbinowy zwiększa bowiem aktywność komórek NK (natural killer) oraz limfocytów T i B, które są zaangażowane nie tylko w zwalczanie patogenów, ale również w proces eliminacji komórek nowotworowych.